HomeAbout usHavalandırma Sistemleri


Havalandırma Sistemleri

Bu sistemler özel filtrelere sahiptir. Filtre sayısı çoğaldıkça İnsan yoğunluğun fazla olduğu ortamlarda ve alanlarda hava sirkülasyonunun olması önemlidir. Özellikle endüstriyel alanda ve fabrikalarda havalandırma daha da önemlidir. Bu alanlar için özel havalandırma sistemleri kurdurmanız gerekiyor.

Hizmetlerimiz Nelerdir?

Fon Klima olarak; toz toplama, baca, ısıtma, soğutma, iklimlendirme ve havalandırma alanlarında hizmetler veriyoruz. Endüstriyel ve sanayi alanında faaliyet gösteren fabrika, restoran, fırın, yemekhane, üretim tesisi, imalathane gibi işletmelerle birlikte sığınak, ofis gibi mekânlara çözümleri sunuyoruz.

Özellikle kapalı alanlarda, duruma göre yarı kapalı alanlarda da temiz hava sağlama, kirli havayı tahliye ve filtreleme hizmeti sunuyoruz. Bu hizmetlerimizi alanında uzman ve profesyonel bir ekiple, müşterilerimizin ihtiyacı ve insana olan saygı doğrultusunda yapıyoruz.

Havalandırma sistemlerini kurmakla hizmetimiz bitmiyor. Olası arızalarında, parça değişimlerinde yanınızdayız. Ekipmanların düzenli ve verimli çalışması için periyodik olarak bakımlarını da yapıyoruz. Her türlü soru ve sorunlarınızda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İşletmenize Uygun Havalandırma Sistemlerini Kurdurmalısınız

Üretimin yoğun olarak gerçekleştiği fabrikalarda, yemek şirketlerinde, ağır koku ve kirli hava hem insan sağlığını hem de çevreyi olumsuz etkilemektedir. Bu olumsuz durumu ortadan kaldırmak ve sağlıklı bir havalandırma için havalandırma sistemleri devreye giriyor.

AVM, ameliyathaneler, ofisler, devlet daireleri, lokantalar, oteller ve binalar havalandırma sistemlerine en çok ihtiyaç duyulan alanlardır. Alan ölçüleri ve kullanım amacı farklılık gösterdiğinden kullanılacak sistemler de farklılık göstermektedir. Her ortama aynı türde havalandırma sistemleri kurdurmak doğru değildir. En doğru havalandırma ve yüksek verim için uzman ekibimizle irtibata geçebilirsiniz. Vereceğiniz bilgiler doğrultusunda personelimiz size kapsamlı bir rapor sunacaktır.

Mekâna Uygun Havalandırma Sistemleri Kuruyoruz

Makinelerin çalıştığı bir fabrikayla, yemek üretiminin yapıldığı ya da kapalı bir otoparkın ortamı aynı değildir. Her bir alan için farklı özellikte havalandırma sistemleri kurulmalıdır. Ayrıca alanın ölçüsü ve çevre faktörleri de en uygun havalandırma için önemlidir.

Bu bilinçle ve profesyonel deneyimle, siz daha küçük veya büyük özellikte havalandırma sistemleri kurdurmak isteseniz de bunu kabul etmiyoruz. Uzman ekibimiz, işletmenizi ziyaret ederek, kapsamlı bir rapor hazırlıyor. Bu rapor doğrultusunda iş veriminizi artıracak ve insan sağlığını olumlu etkileyecek havalandırmayı sağlıyoruz.

Havalandırma sistemlerini sadece endüstriyel ve marjinal kapsamda kurmuyoruz. Apartmanlarda, sitelerde ve evlerde de minimal ölçüde havalandırma sistemleri hizmeti veriyoruz. Baca, fan ve toz toplama sistemlerini en doğru ve kaliteli şekilde kurarak, hem havanızı temizliyoruz hem de kötü havayı filtreliyoruz.

Alanda birikmiş yoğun ve kirli havayı filtre vasıtasıyla ortamdan arındıran ve sirkülasyon gerçekleştiren sistemlere havalandırma denmektedir. Bir ortamda kullanılacak olan havalandırma sisteminin minimum kapasitesi, belli başlı bazı unsurlar ele alınarak belirlenir. Belli bir formül hesaplamasına dayanan bu işlem vücuttan yayılan ter miktarı ile karbondioksit oranına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Ortamdaki olumsuz havanın daha yoğun hale gelmesine neden olan unsurlar eğer arındırılmazsa, sağlıksız bir alan oluşur ve bireysel çalışma potansiyeli oldukça düşer. Bu yüzden havalandırma sistemleri büyük öneme sahiptir.

Havalandırma İçin Neler Yapılmalı?

Ev ya da iş yerleri ile beraber fabrika alanları gibi pek çok noktada değişik havalandırma sistemleri kullanılmaktadır. Ortamda biriken karbondioksit ve ter miktarının yanı sıra, yapılan işe bağlı olarak kötü kokular ve bazı kimyasal gazlar ortaya çıkabilmektedir.

Zaman içinde insan sağlını tehdit edip nefes alınamaz hale getirebilecek bu unsurlara karşı, doğru havalandırma sistemlerinin uygun şekilde montajını gerçekleştirilmesi gerekir. Her alan için yapılacak hesaplama ile doğru standartlar yakalanmalıdır. Bu kriterler için ise belli başlı bazı unsurlar, ortamdaki temiz hava için hesaplamaya dahil edilir.

– Alanda bulunan insan sayısı,

– Yapılacak olan işleme göre aktivite,

– Alanın hacmi,

– Alanda bulunan farklı malzemeler,

– Alanın lavabo ya da mutfağa olan mesafesi,

– Alanın kullanılış amacı

Bu unsurlar ele alınmak suretiyle havalandırma sistemleri yerleştirilmelidir.

Havalandırma Çeşitleri Nelerdir?

Amaca uygun şekilde belli kriterler ve formül hesaplamasıyla, belli başlı bazı havalandırma sistemleri alana yerleştirilir.

Lokal havalandırma sistemleri: Ev ve işyerleri ile ofis alanları için kullanılan sistemlerdir. Genel olarak duvar tipi inverter klima çeşitleri ele alınır. Motorlu ve klima fanlı sistemler olarak değerlendirilmektedir.

Merkezi havalandırma sistemleri: İnsanların daha kalabalık olduğu alanlarda değerlendirilen havalandırma sistemleri olarak bilinir. İş merkezleri ya da alışveriş merkezleri buna en doğru örnekler arasında yer almaktadır. Geniş çaplı bir kanal tesisatı ve hücreli aspiratör sistemi üzerinden değerlendirilen havalandırma sistemleridir.

Davlumbaz havalandırma sistemleri: Restoran ya da cafe gibi alanların mutfaklarında kullanılan sistemlerdir. İnsan sağlığını tehdit edecek gaz unsurlarının ortamdan arındırılması için kullanılır. Ayrıca mutfakta birikmiş olan yemek artıklarının uzaklaştırılması adına değerlendirilmektedir.

Havalandırma Sistemlerinin Önemi Nedir?

Farklı ortamlarda insan sağlığını korumak ve yaşam standardını yükseltmek için havalandırma sistemleri büyük öneme sahiptir. Ayrıca sektöre bağlı olarak farklı alanlardaki iş performansını yükseltmek konusunda, en önemli unsurlar arasında yer alır. Karbondioksit, ter miktarı, yanık gazlarla gelen zehirli gazlar, kötü koku ve benzeri pek çok etmen insan sağlığını şiddetli oranda tehdit etmektedir. O yüzden mutlaka profesyonel destek alınarak doğru havalandırma sistemlerinin değerlendirilmesi gerekir.