HomeAbout ushavalandırma filtre


Karbon Ozon, Fan Sistemleri

Growsan HM Karbon Filtre 190m3/s; en kaliteli el değmemiş aktif karbonlardan sıkı toleranslı olarak imal edilen, saatte 190 metreküp hava temizleme kapasitesine sahip, yetiştirme ortamındaki istenmeyen kokuları ortadan kaldırmanıza olanak sağlayan özel tasarım karbon filtredir. Growsan HM Karbon Filtre; uzun soluklu araştırmalar ve geliştirmelerin bir meyvesidir. Tasarımı ve üretimi onu kullanışlılık, verim ve kalite bakımından benzersiz hale getirmektedir. Bir karbon filtre ile ilgili en çok dikkat edilmesi gereken şey, içerisinde kullanılan aktif karbonun kalitesidir.

Growsan HM Karbon Filtre içerisinde kullanılan yüksek kaliteli aktif karbon; Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak Avrupa Birliği’nde elde edilmiştir.
Yetiştirme alanınızdaki kokuları ve partikülleri ortadan kaldırır
El değmemiş %100 aktif karbondan imal edilmiştir
Kompakt bir yapıya sahip özel tasarım gövde
Çok dayanıklı olmasına rağmen oldukça hafiftir
15,5 cm’lik çap, 10 cm’lik flanş çapı
28 cm’lik yükseklik, 33 cm’lik flanş dahil yükseklik
2.85 kg ağırlık
Ortalama 1 sene kullanım ömrüne sahip – genellikle daha uzun ömürlü
Çalışma Prensibi: Growsan HM Karbon Filtre, aktif karbon olarak adlandırılan tanecikli forma sahip bir karbon çeşidi barındıran ve özel bir imalat sürecinden geçerek üretilen metal silindirdir. Filtre içindeki her aktif karbon taneciği gözenekli yüzeyi sayesinde boyuna oranla oldukça büyük bir yüzey alanına sahiptir. Aktif karbon başka materyallerin aksine, sıra dışı bir şekilde içinden geçen havayı temizleme ve kokusuz hale getirme özelliğine sahiptir.

Aktif karbon bunu, hava içerisinde kirliliğe sebep olan aromatik partikülleri kendine çekmek ve hapsetmek suretiyle gerçekleştirmektedir. Kompakt gövdesi ve ağızları hem dayanıklı hem hafif olarak imal edilmiş Growsan HM Karbon Filtre, optimum hava akışı için özel olarak tasarlanmıştır. Bu tasarım HM Karbon Filtre’nin içinden geçen havanın karbonla temas etmeden akıp gitmesini engeller, dolayısıyla anti-bypass özelliğine sahip olmasını sağlar.

Flanş çapı ve hava akışı kapasitesi bakımından HM Karbon Filtre ile uyumlu olması gereken kirli hava çıkış fanı aracılığıyla HM Karbon Filtre içerisinden kirli/ağır hava çıkmaktadır. Ardından kirli/ağır hava yüksek kaliteli aktif karbonlar ile çevrelenmiş kısa ve spiral bir labirent içerisinden geçmektedir. Kirli/ağır hava bu aktif karbon tabakasından geçerken koku ve partiküller gözenekli yüzey sayesinde kolayca absorbe edilir. Ardından yetiştirme alanınızdaki hava temiz ve kokusuz olarak dışarı aktarılır.

Kullanımı: Growsan HM Karbon Filtre beraber kullanılacağı fan ile flanş çapı ve hava akışı kapasitesi bakımından uyumlu olmalıdır. Fanın hava akışı kapasitesi filtreye göre daha yüksekse, hava çabucak ve tam olarak temizlenmeden akıp gidecektir. Flanş çapları farklı ise, filtre ve fan redüksiyon veya genişletme olmaksızın bağlanamayacaktır. Filtre yetiştirme alanınızın içine veya mümkün olduğu kadar yakınına yerleştirilmek üzere kirli hava çıkış fanı ile kelepçeler veya benzeri bir tutucu yardımıyla bağlanmalıdır. Filtre ve fan sıkıca bağlanmalıdır; aksi takdirde hava tam verimle çekilemeyecek ve dolayısıyla karbon filtre de tam verimle çalışamayacaktır. Küçük boy filtre ve fanlar genellikle yetiştirme alanının içerisine asılmak suretiyle sığdırılabilmektedir. Bu şekilde konumlandırılan filtre ve fan yerdeki alandan kaybetmenizi önlerler ve yetiştirme alanınızda yükselme eğiliminde olan en sıcak havayı dışarı aktarırlar. Daha büyük boy filtre ve fanlar asılmak için fazla büyük olabilmektedir ve basitçe yere konumlandırılabilir. Yere konumlandırılan filtre hava kanalı aracılığıyla kirli hava çıkış fanına bağlanmalıdır. Bu şekilde yerleştirilmiş filtre sıcak, kirli/ağır ve karbondioksitten yoksun havayı yetiştirme alanının dışarısına çıkarmakta ve aynı zamanda istenmeyen kokuları önlemektedir.

HM Karbon Filtreler fanınızın hava giriş kısmına bağlanmak üzere dizayn edilmiştir, hava çıkış kısmına takılmamalıdır. Diğer deyişle, hava filtrenin içinden emilmelidir, filtrenin içinden üflenmemelidir. Havanın filtrenin içinden üflenmesi filtrenin verimlilikle çalışmamasına ve uzun vadede kullanılmaz hale gelmesine sebebiyet verebilecektir.

Nem, HM Karbon Filtrelerin performansını düşürür. Yetiştirme alanınızda yüksek nem varsa, filtre kokuları tamamen ortadan kaldıramayacaktır ve filtre ömrü önemli ölçüde azalacaktır. Yetiştirme alanınızdaki nemi hem filtrenizin yüksek performansla çalışması hem de bitkilerinizin doğru iklimsel koşullarda yetişmesi için %40-%60 arasında tutmanız tavsiye edilir.